2017 09 12

Kada garsas tampa pavojingas ir kaip triukšmas veikia klausą

Kasdienis gyvenimas kupinas įvairiausių garsų. Tačiau žmonių jautrumas garsui skiriasi. Tyrimais įrodyta, kad garso stiprumas, kuris yra didesnis už 80 dB, turi žalingą įtaką Jūsų klausai. Ilgiau būnant triukšmingoje aplinkoje padidėja klausos pažeidimo rizika.

Kas patenka į rizikos grupę?

Tai žmonės, kurie daug laiko praleidžia tokiose vietose, kur garso stiprumas siekia 80 dB ir daugiau. Dauguma muzikantų, didžėjų, roko koncertų bei triukšmingų restoranų ar klubų lankytojų bei darbuotojų, lėktuvų personalo, motociklų sporto mėgėjų bei pramonės darbuotojų. Nuolatinis stipraus garso poveikis tampa žalingu ir gali sukelti klausos pažeidimą. Norint to išvengti, pakanka bent 10–20 dB sumažinti garso stiprumą.

Kada klausa pažeista?

Klausos sutrikimai ar klausos praradimas išsivysto maždaug po metų kiekvieną dieną būnant triukšmingoje aplinkoje. Kadangi tai vyksta palaipsniui ir neskausmingai, žmogui sunku pastebėti pokyčius. Tačiau galima išryškinti pagrindinius pažeidimų požymius: triukšmas tampa varginantis, kalbėtis pasidaro sunku arba neįmanoma, atsiranda nuolatinis zvimbesys ausyse, didžiąją dalį dienos Jūsų ausys užgultos.

Kai Jums vis dažniau tampa sunku išgirsti, ką Jums sako kiti ypač triukšmingoje aplinkoje, tai gali bus vienas iš pirmųjų klausos pažeidimo požymių. Tačiau pablogėjęs girdimumas gali būti sieros kamščio arba ausies infekcijos pasekmė. Pasireiškus šiems požymiams, geriausia pasikonsultuoti su otorinolaringologu.

Ar triukšmas veikia tik klausą?

Kai kurie žmonės nuo triukšmo jaučiasi pavargę, suirzę, jų pulsas ir kraujospūdis padidėja. Taip pat dėl triukšmo gali būti sunku susikoncentruoti.

Ar ausis gali priprasti prie triukšmo?

Ne. Kiekvienas, kuris taip mano, tikriausiai jau kenčia nuo triukšmo. Labai svarbu pasirūpinti savo klausa kuo anksčiau, nes klausos praradimas yra nepataisomas.

Ką pasirinkti – standartinius ar individualius kištukus?

Naudojant vien ausines ar įprastinius ausų kištukus, kurie garsą mažina daugiau esant aukštiems negu žemiems ar vidutiniams dažniams, sunku suprasti šnekamąją kalbą bei muzikinius garsus. Jie slopina garsą apie 30–40 dB, bet dažniausiai tiek nereikia. Norintiems girdėti natūralesnius garsus, patartina naudoti individualius (pagal ausų atspaudus) pagamintus įdėklus su specialiais filtrais. Tuomet visi garsai tampa girdimi aiškiai, bet kiek tyliau, taip pat klausa apsaugoma nuo žalingo stipraus garso poveikio.

Iki nemokamo prekių pristatymo trūksta 50.00