Akių kasmetinė patikra nėra vien tik regėjimo patikrinimas. Ji susijusi ir su jūsų sveikata.
Jūsų akys yra viso kūno kraujagyslių, nervų ir jungiamųjų audinių veikimo langai. Akyje pastebėtos problemos dažnai yra pirmieji kitur tykančių ligų požymiai. 2020m. yra Akių metai, pateikiame 20 stebėtinų sąlygų, kurias jūsų akių gydytojas gali nustatyti atlikdamas išsamią akių patikrą:
Aneurizma
Aneurizma yra burbulas kraujagyslės sienelėje, kuris plečiasi ir gali plyšti. Aneurizmos požymiai gali būti stiprus, vienpusis galvos skausmas arba veido ar kūno funkcijos praradimas. Aneurizma gali būti itin pavojinga gyvybei ir reikalauti skubios medicininės pagalbos.
Smegenų auglys
Navikai gali sukelti padidėjusį smegenų slėgį, kuris perduodamas akims. Patinimas šalia akių galo sukelia regos nervo pakitimus, kuriuos gali pamatyti akių gydytojas. Šoninio regėjimo praradimas, neseniai įvykęs dvigubas regėjimas ar vyzdžio dydžio pokyčiai yra kiti smegenų naviko požymiai.
Kraujo, audinių ar odos vėžys
Išsamaus akių tyrimo metu galima rasti daugybę vėžio rūšių. Odos vėžys veikia vokus ir išorinius akies paviršius. Dažniausios odos vėžio rūšys yra bazinių ląstelių (bazalioma), plokščialąstelinis ir melanoma. Leukemija ir limfoma taip pat gali paveikti vidinį akies aspektą. Krūtinės ir kitų sričių navikai gali išplisti į akių struktūras.
Diabetas
Mažos tinklainės kraujagyslės, iš kurių nuteka geltonas skystis ar kraujas, gali būti diabetinės retinopatijos požymis. Kartais ši liga akių audiniuose atsiranda dar prieš diagnozuojant diabetą. Ankstyvas nustatymas gali padėti žmonėms išvengti regėjimo praradimo ir kitų rimtų komplikacijų.
Gigantinių ląstelių arteritas
Gigantinių ląstelių arteritas (GLA ar laikinas arteritas) yra užsitęsęs vidutinio dydžio arterijų uždegimas, pažeidžiantis rankas, viršutinę kūno dalį ir kaklą. Tos pačios arterijos padeda maitinti akis, o uždegimas gali sukelti neryškų matymą, dvigubą regėjimą ar net staigų vienos ar abiejų akių regėjimo praradimą. Išsamūs regėjimo patikrinimai ir kraujo tyrimai gali leisti anksti diagnozuoti GLA. Medicininis gydymas gali užkirsti kelią aklumui ar net ankstyvai mirčiai.
Aukštas kraujo spaudimas
Neįprasti akies viduje esančių kraujagyslių lenkimai, vingiai ar kraujavimas gali signalizuoti apie aukštą kraujospūdį, kuris pasireiškia vienam iš trijų suaugusiųjų. Aukštas kraujospūdis yra žinomas glaukomos, diabetinės retinopatijos, geltonosios dėmės degeneracijos ir kitų ligų atsiradimo ir (arba) progresavimo rizikos veiksnys. Išsamaus akių tyrimo metu gydytojas gali pastebėti aukšto kraujospūdžio požymius.
Didelis cholesterolio kiekis
Geltonas arba mėlynas žiedas aplink rageną gali būti padidėjusio cholesterolio požymis, ypač jaunesniam nei 40 metų asmeniui. Nuosėdos tinklainės kraujagyslėse taip pat gali rodyti padidėjusį cholesterolio kiekį. Tai gali būti gyvybei pavojingo insulto pirmtakas.
Vilkligė
Ši uždegiminė liga gali sutapti su sausomis akimis. Vilkligė taip pat gali sukelti akies baltosios dalies, vidurinio akies sluoksnio ar šviesai jautraus audinio patinimą akies gale.
Laimo liga
Laimo liga yra erkių platinama infekcija, kuri sukelia uždegimą visame kūne. Daugelis Laimo liga sergančių žmonių infekcijos pradžioje patiria regos nervo uždegimą.
Vaistų toksiškumas
Keletas vaistų gali būti toksiški tinklainei ir regos nervui. Toksiškumo simptomai yra raudoni, pleiskanojantys vokai, raudonos akys, įbrėžtos ragenos ar konjunktyvitas.
Išsėtinė sklerozė
Regos nervo uždegimas gali būti išsėtinės sklerozės, degeneracinės ligos, veikiančios nervų sistemą, pranašas. Dažnai šis uždegimas vyksta kartu su labai neryškiu matymu, skausmingu akių judesiu ar net dvigubu regėjimu.
Miastenija (Myasthenia gravis)
Miastenija yra nuolatinis autoimuninis sutrikimas, dėl kurio raumenys silpsta ir lengvai pavargsta. Pirmieji šios būklės simptomai dažnai apima akis. Dažniausias ligos požymis yra nukritę akių vokai vienoje ar abiejose akyse. Kiti simptomai yra dvigubas regėjimas, rankų ar kojų silpnumas arba gyvybei pavojingos kvėpavimo, kalbėjimo, kramtymo ar rijimo problemos.
Reumatoidinis artritas
Akies reumatoidinio artrito (RA) požymiai dažniausiai yra raudonos akys su giliu, stipriu skausmu. Šis simptomas gali reikšti skleritą – skausmingą baltos akies dalies uždegimą, kuriam reikalinga medicininė terapija. Daugelis RA sergančių žmonių taip pat kenčia nuo akių sausumo.
Sarkoidozė
Ši uždegiminė liga paveikia kelis kūno organus, įskaitant akis. Dažniausias šios ligos akių simptomas yra iritas, pasikartojantis, skausmingas rainelės ar spalvotos akies dalies uždegimas. Ši būklė taip pat sukelia didelį šviesos jautrumą.
Lytiškai plintančios ligos
Sifilis, herpesas, chlamidijos, ŽIV, gonorėja, lytinių organų karpos ir gaktos utėlės gali paveikti akies sluoksnius. Šios rimtos būklės dažnai nustatomos atliekant akių tyrimą.
Pjautuvinė anemija
Žmonėms, sergantiems pjautuvo pavidalo ląstelių liga, genetiniu kraujo sutrikimu, raudonieji kraujo kūneliai įgyja pjautuvo formą, kurie gali blokuoti kraujo tekėjimą visame kūne. Ši liga gali sukelti didžiulį akių pakitimų spektrą, pradedant paraudimu ir sprogusiomis kraujagyslėmis akies paviršiuje, baigiant stipriais kraujavimais ir net tinklainės atsiskyrimu akies viduje.
Sjögreno sindromas
Dėl šios autoimuninės ligos kūno baltosios kraujo ląstelės pažeidžia ašarų ir seilių liaukas. Nenuostabu, kad sausos akys yra pagrindinis Sjögreno sindromo bruožas. Kiti simptomai yra deginimas ar dilgčiojimas akyse, neryškus matymas ir burnos džiūvimas.
Insultas
Tinklainės kraujagyslėse kartais būna užsikimšimų ar kraujo krešulių. Šie gali sukelti staigias akląsias vietas arba suteikti „užuolaidos“ jausmą, uždarantį žmogaus regėjimą. Tai gali reikšti padidėjusią insulto riziką. Šoninės vizijos praradimas taip pat gali būti įspėjimas apie smegenų pažeidimus, kuriuos sukelia ankstesnis insultas.
Skydliaukė
Išsikišę akių obuoliai ir atitraukiantys akių vokai yra hipertirozės požymiai, kuriuos dažniausiai sukelia Greivso liga. Tai atsitinka, kai skydliaukė gamina per daug arba per mažai hormonų. Kartais tai sutampa su sausomis akimis, neryškia rega ar regos praradimu.
Kraujagyslių ligos
Kraujo krešėjimo sutrikimai ir kraujavimo sutrikimai gali sukelti matomą kraujavimą akyje ir aplink ją. Tai vadinama subkonjuktyviais kraujavimais. Šie sutrikimai taip pat gali sukelti tinklainės kraujavimą, keliantį grėsmę regėjimui.
Vitamino A trūkumas
Akių sausumas ir aklumas naktį yra vitamino A trūkumo požymiai. Neturėdami pakankamai vitamino A, akys negali pagaminti pakankamai drėgmės, kad jos būtų tinkamai suteptos. Mažas vitamino A kiekis taip pat sukelia naktinį apakimą, neleidžiant gamintis tam tikriems pigmentams, reikalingiems tinklainei tinkamai veikti. Vitamino A trūkumas yra pagrindinė vaikų išvengiamo apakimo priežastis visame pasaulyje.
Svarbu prisiminti, kad šie simptomai negarantuoja tam tikros sveikatos būklės. Kai akių tyrimas atskleidžia galimą sveikatos problemą, oftalmologas rekomenduos atlikti papildomus tyrimus specialistui arba pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui.
Amerikos oftalmologijos akademija rekomenduoja visiems suaugusiesiems atlikti išsamų akių tyrimą sulaukus 40 metų. Tada pirmiausia gali pasireikšti ankstyvi ligos požymiai ar regėjimo pokyčiai. Jei turite rizikos veiksnių, tokių kaip diabetas, padidėjęs kraujospūdis ar šeimoje sirgo akių liga, nedelskite – planuokite akių tyrimą ankstesniame amžiuje.
Šaltiniai:
- https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/surprising-health-conditions-eye-exam-detects?utm_content=143402058&utm_medium=social&utm_source=facebook&hss_channel=fbp-104465954460&fbclid=IwAR3huXJYftjkNP38UvQdsWgNxqPzAYTzzpreSh0F0GQwAk-1CnIcpIgSphY
- Amerikos oftalmologijos akademija