Ar du klausos aparatai yra geriau nei vienas?
Jei pastebėjote, kad pradėjote prasčiau girdėti, ar susidūrėte su ženkliu klausos praradimu, Jums gali kilti daugybė klausimų apie klausos aparatų parinkimo procesą. Vienas dažniausiai užduodamų klausimų atliekant klausos protezavimą (pritaikant klausos aparatus) yra kodėl, esant abipusiam klausos sutrikimui, du klausos aparatai yra geriau nei vienas?
Kodėl jums reikalingi du klausos aparatai?
Parenkant klausos aparatus, Jūsų klausos protezavimo specialistas, pagal audiogramoje nurodytus klausos slenksčius, tiksliai suprogramuos klausos aparatus, kad jų stiprinimo lygis atitiktų jūsų klausos sutrikimą. Dažniausiai skirtingose ausyse būna skirtingi klausos sutrikimo lygiai – tad klausos aparatai programuojami skirtingai tiek dešinei, tiek kairei ausims.
Jei Jums nustatytas abiejų ausų (abipusis) klausos sutrikimas, rekomenduojama nešioti du klausos aparatus. Tik taip galima pasiekti maksimalų girdėjimo rezultatą. Ši praktika yra gerai žinoma ir taikoma daugelyje pasaulio šalių. Štai kelios priežastys, kodėl verta nešioti du klausos aparatus:
Jeigu girdime abejomis ausimis – pasiekiame kur kas geresnę garso kokybę!
Gera klausa lemia mūsų gyvenimo kokybę. Kalbos supratimas yra kokybiško bendravimo, socializavimosi pagrindas ir viena svarbiausių priežasčių, kodėl derėtų kreiptis į klausos protezavimo specialistą pajutus klausos sutrikimo požymius. Tyrimais įrodyta, kad dėvint du klausos aparatus kalba tampa aiškesnė ir geriau suprantama. Žmonės, nešiojantys du klausos aparatus, tvirtina patiriantys geresnę supančių garsų kokybę, tariamų žodžių aiškumą, lyginant su žmonėmis, kurie klausos aparatą dėvi tik vienoje ausyje.
Du klausos aparatai vienodai stimuliuoja jūsų klausos nervus.
Kaip ir smegenų veikla, taip ir klausos nervai nestimuliuojami gali atrofuotis. Dėl šios priežasties, pablogėjusią klausą reikia kuo skubiau reabilituoti klausos aparatais ir taip įgalinti klausos nervų veiklą. Itin svarbu mankštinti abi ausis, o ne vieną. Kairės ausies surinkti garsai iš pradžių apdorojami dešinėje smegenų pusėje, o dešinės ausies surinkti garsai iš pradžių apdorojami kairėje smegenų pusėje. Po to, kai jie yra priimti, abi jūsų smegenų pusės dirba kartu, kad suskirstytų signalus į atpažįstamus žodžius ir garsus. Abiejų smegenų pusių naudojimas žymiai pagerina gebėjimą iššifruoti kalbą ir tai, kas vadinama „selektyvaus klausymo“ gebėjimu – gebėjimu atkreipti dėmesį į garsą ar balsą, kurį tikrai norite išgirsti.
Mažesnis klausos aparatų stiprinimo poreikis.
Asmeniui, nešiojančiam du klausos aparatus, paprastai reikia mažiau stiprinimo, nei tam, kuris nešioja tik vieną. Mažesnis garsas reiškia mažesnę garso iškraipymo ir grįžtamojo ryšio tikimybę, todėl garsas atkuriamas kokybiškiau. Taip pat dviejų aparatų nešiojimas siejamas su geresniu gebėjimu atskirti garso dažnius ir geresniu kalbos supratimu, nesvarbu, ar esate triukšmingoje ar tylioje aplinkoje.
Dėvint du klausos aparatus kiekviena ausis išgirsta garsą ir gauna stimulą, kurio reikia norint išlaikyti didžiausią klausos našumą.
Amerikos audiologijos akademijos leidinyje buvo paskelbti tyrimo duomenys, kurio metu buvo analizuojamas žmonių gebėjimas atpažinti garsus nešiojant vieną arba du klausos aparatus. Mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurie nešiojo vieną klausos aparatą, atpažino daug mažiau garsų, nei tiriamieji, kurie nešiojo klausos aparatus abejose ausyse. Taigi, nešiojant du klausos aparatus, užtikrinamas geras girdėjimas abejomis ausimis. Taip ne tik išnaudojamas mūsų ausų kritinis gebėjimas nustatyti garso vietą (stebėtinai svarbus mūsų gebėjimo klausytis ir efektyviai sutelkti dėmesį į garsą komponentas), padedama lengviau suprasti kalbą esant triukšmui, sumažinamas nuovargis bei sumišimas, kurį sukelia sudėtinga klausymosi aplinka.
Su dviem aparatais jūs geriau žinosite, iš kur sklinda garsas.
Žmonės, turintys normalią klausą, nesunkiai geba nustatyti garso šaltinio kryptį. Tai ypač svarbu mūsų saugumui. Pavyzdžiui: girdėdami, kur yra greitosios pagalbos sirena, galime suprasti, kada ir kur persirikiuoti, kad netrukdyti eismo. Abi mūsų ausys dirba subtilioje harmonijoje, kad būtų lengviau lokalizuoti garsus, o žmonės, turintys vienpusį kurtumą, gali patvirtinti, kad turi sunkumų dėl šio įgūdžio. Tad esant abipusiam klausos sutrikimui – svarbu nešioti klausos aparatus abiejose ausyse.