Kaip kalbėti su vaiku apie jo negalią?
Nepaisant to, kuo serga jūsų vaikas – epilepsija, disleksija ar turi judėjimo negalią – svarbu su juo apie tai kalbėtis ir nuolat kartu aptarti šią temą.
Vaikui augant kils vis naujų klausimų ir rūpesčių. Tai, kaip jūs reaguojate į savo vaiko negalią, stipriai paveiks jo požiūrį į save ir savo galimybes. Todėl dalinamės, į ką reikėtų atkreipti dėmesį kalbantis su vaiku apie jo negalią.
Pripažinkite savo vaiko negalią
Kartais tėvai vengia pokalbių apie vaiko negalią. Jie baiminasi, kad iškėlus šią temą vaikas gali pasijusti blogai arba nustoti tikėti savimi.
Tačiau tokios temos ignoravimas šeimoje gali būti itin žalingas. Vaikas, kuris nežino, kad jam diagnozuotas autizmas, gali nesuvokti, kodėl jam sunkiai sekasi užmegzti santykius su bendraamžiais. O vaikas, nežinantis, kad jam nustatyta mokymosi negalia, gali manyti, kad jis – kvailas.
Tai sukelia nepasitikėjimą savo jėgomis. Tačiau sužinojus, kad vieni ar kiti dalykai vyksta dėl turimos negalios, dėl kurios vaiko gyvenimas yra šiek tiek kitoks – palengvėja.
Pripažinkite savo vaiko negalią ir noriai apie tai kalbėkite. Kuo atviresni būsite ir kuo laisviau kalbėsite apie savo vaiko specialiuosius poreikius – tuo jis bus linkęs mažiau jų gėdytis. Jis taip pat gebės geriau kitiems paaiškinti apie savo negalią ir poreikius.
Būkite objektyvūs
Jei pokalbiuose reaguosite emocionaliai, parodysite liūdesį dėl savo vaiko ribotumo ar nerimą dėl jo ateities – jūsų vaikas taip pat patirs šias emocijas.
Verčiau informaciją apie savo vaiko negalią pateikite objektyviai. Kalbėkite apie mokslą, esantį už vaiko negalios arba tiesiog pripažinkite – nors kiti vaikai gali lipti laiptais, jums reikia naudotis liftu.
Venkite ilgų pasakojimų ir įkvepiančių kalbų. Jūsų vaiką labiausiai inspiruos tai, ką darote, o ne ką sakote. Jei elgsitės su savo vaiku kaip su protingu ir išmintingu, jis bus labiau linkęs save taip matyti.
Būkite atviri, tačiau atsižvelkite į vaiko amžių
Į savo vaiko užduodamus klausimus apie jo būklę atsakykite sąžiningai, tačiau įsitikinkite, kad jūsų pateikiami atsakymai atitinka vaiko amžių.
4 metų vaikas, klausiantis apie genetines ligas, nesupras mokslinio paaiškinimo. Lygiai taip pat 10 metų vaikui nereikia žinoti visų naujausių medicininių tyrimų apie jo vartojamus vaistus.
Suteikite vaikui paprastus atsakymus į jo klausimus. Jei jis norės daugiau informacijos, užduos daugiau klausimų arba suformuluos tą patį klausimą kitaip.
Skatinkite savo vaiką užduoti klausimus
Augant jūsų vaiko klausimai keisis. Brendimo laikotarpyje bei pradėjus mąstyti apie karjeros galimybes, iškils vis naujų iššūkių.
Jei vaikas jaus, kad jums nemalonu atsakyti į šiuos klausimus – vengs šios temos. Todėl leiskite jam suprasti, kas atsakysite į visus klausimus. Taip pat įsitikinkite, kad jūsų vaikas nebijo užduoti klausimų kitiems žmonėms, pavyzdžiui, savo gydytojams ar mokytojams.
Padėkite savo vaikui suprasti, kaip pristatyti savo negalią kitiems
Aplinkiniai žmonės bei vaikai mokykloje gali paklausti jūsų vaiko apie jo negalią. Paaiškinkite jam, kad jis neprivalo atsakyti. Tačiau, jei norėtų, kartu sukurkite scenarijų, padedantį atsakyti į kitų klausimus. Tai leis jaustis saugiau, patogiau ir labiau pasiruošus.
Susitelkite į vaiko stipriąsias puses
Nekalbėkite vien tik apie vaiko negalią. Skirkite daug laiko kalbėjimui apie jo stipriąsias puses.
Priminkite vaikui, kad jis puikiai moka matematiką ar yra talentingas menininkas. Aiškiai pasakykite, kad neįgalumas neapibrėžia jų asmenybės.
Įsitikinkite, kad vaikas žino, jog fizinė negalia neturi trukdyti mokytis mokykloje, o mokymosi negalia nereiškia, kad jis negali tobulėti akademiškai. Jam tiesiog gali prireikti papildomos pagalbos siekiant mokymosi tikslų.
Priminkite visus dalykus, kurie jiems patinka ir gerai sekasi. Vaikas, gebantis atpažinti savo įgūdžius ir talentus, daug labiau pasitiki savimi.
Ieškokite palaikymo
Bendraukite su kitais tėvais, auginančiais vaikus su negalia. Jie gali suteikti vertingų praktinių patarimų.
Konsultuokitės su jūsų vaiką prižiūrinčiais gydytojais, kinezetarapeutais bei specialiojo ugdymo mokytojais – jie taip pat gali turėti puikių įžvalgų apie tai, kaip reikėtų bendrauti su vaiku.
Suteikite galimybę savo vaikui būti su kitais negalią turinčiais vaikais. Galite paieškoti dienos stovyklų ar palaikymo grupių. Praleisti laiką su kitais negalią turinčiais vaikais gali būti naudinga patirtis, padedanti vaikams išnaudoti savo potencialą.
Jūsų požiūris į vaiko negalią darys didžiulę įtaką jo požiūriui į save. Todėl yra itin svarbu atsižvelgti į iššūkius, kylančius vaikui, tuo pačiu primenant, kad jis yra pilnavertė asmenybė, turinti ką pasiūlyti pasauliui.